3D altyazı hazırlama3D altyazı .sup altyazıyı bilgisayardan izleme makalesi için tıklayın.


3D altyazı hazırlamak için öncelikle bilgisayarınızda Java uygulamasının kurulu olması gerekiyor.

İşletim sisteminize uygun Java uygulamasını indirmek için buraya tıklayınız.

Java uygulamamız tamamsa 3D altyazı hazırlamak için gerekli olan şuradaki programı indirmeniz gerekiyor.

NOT: 3D'ye çevireceğiniz altyazınızı yeni bir klasör oluşturarak oluşturduğunuz klasörün içine yapıştırınız.
Masaüstünüzde yapmanız durumunda yüzlerce PNG dosyası masa üstünüze oluşturulur ve çevirdiğiniz altyazı dosyasını göremeyebilirsiniz.


Sırasıyla işlemleri takip ediniz:

1. Programı .zip arşivinden masaüstünüze çıkarın.2. 3DSubtitler klasörü içindeki 3Dsubtitler.exe dosyasını çalıştırın.3. 3DSubtitler.exe programı aşağıdaki gibi açılacak.4. Programda Input file (.srt) yoluna filminize uygun olarak indirdiğiniz .srt uzantılı 3D olmayan altyazını gösterin.5. Hemen altındaki Output directory yoluna oluşturulacak 3D altyazının kaydedileceği klasörün yolunu seçin.6. BDSuptoSub path yoluna 3DSubtitler klasörü içindeki BDSup2Sub.jar dosyasını gösterin.7. Alttaki resimde gördüğünüz siyah çerçeve içindeki ayarlar altyazınızın boyut ve karakter kodlama ayarlarıdır. Bunlardan Character table ve Language seçeneklerini aşağıdaki gibi Türkçe seçiniz.
3D Type seçeneğini filminizin özelliğine göre: yanyana ve çift görüntü ise Side by Side altalta ve çift görüntü ise Over Under seçiniz. 2D seçeneği 3D filmimiz yoksa işimizi görmeyecektir.8 Aşağıdaki resimde gördüğünüz siyah çerçeve içindeki seçeneklerde ise Delete PNG files seçeneğini kesinlikle seçiniz, aksi halde yüzlerce PNG dosyasını kendiniz silmek zorunda kalırsınız.
Output format seçeneğini 3D player veya kurulu programınıza uygun olarak VobSub idx/sub veya Blu-ray sup seçebilirsiniz.
3D destekli notebook'lardan izliyorsanız altyazıyı çalıştıracak programlar ve anlatımlarını burada bulabilirsiniz.
Seçimlerinizi yaptıktan sonra sağda bulunan Check Input butonuna tıklatınız ve altyazının nasıl görüneceğinin bir önizlemesini göreceksiniz.9. Tüm seçenekleri tamamladıysanız Convert butonuna tıklatınız ve 3D altyazı oluşturulmaya başlanacaktır.
Programı dönüştürme işlemi tamamlanmadan yarıda kesmemenizi öneririm.
İyi seyirler...